Roubování švestek jak na to? Předchozí článek Další článek Jestliže se věnujete pěstování ovocných stromů, je vaším cílem vypěstovat ideální odrůdu. Podívejte se, jak to dopadne, když zasadíte naroubovanou švestku a pod roubem vyraší podnož. Vznikne strom, na kterém rostou špendlíky a švestky. U švestek se však nejčastěji používají dva způsoby, které mají vysokou úspěšnost, proto se budeme věnovat jen jim.
Kdy a jakým způsobem roubovat švestku. Chtěla bych se zeptat na roubování švestek nejni na to pozdě nastříhla jsem si rouby nejsou ještě narašené. Každý, kdo pěstuje ovocné stromy, touží mít na své zahradě co nejlepší odrůdy.
Není třeba hned likvidovat staré stromy a vysazovat nové. Zkuste si roubování na jaře klidně i na jedné jediné větvičce. Pokud se podaří, je velmi pravděpodobně, že vás to nakopne ke smělejším plánům. Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.
To je sice trošku široký pojem, ale v dnešní klimaticky rozkolísané době to platí dvojnásob. Tam, kde chceme naroubovat na silnější větev, naroubujeme za kůru. A to buď tak, že kůru jen nařízneme a do vzniklé mezery zasuneme roub seříznutý na šikmo (jako pro kopulaci). Pokud toužíte po záchraně nějakého zvlášť oblíbeného stromu, případně chcete rozšířit sortiment pěstovaných odrů zkuste roubování. Počítejte však s tím, že ne vždy se dostaví stoprocentní výsledky.
Obrňte se trpělivostí a klidně si vše nejdříve natrénujte. Aby roubování bylo úspěšné je potřeba používat jen dokonale ostrý očkovací nůž, dodržovat všechny zásady a čistotu při práci. Při řezání oček postupujeme na roubu vždy od špičky a při zavazování naopak odspodu. V první polovině srpna vysazujem jahodníky. V roubování třešní se mi osvědčil následující postup.
Rouby řežu při střihání barborek začátkem prosince, nejpozději o Vánocích. Pořadí roubování druhů, které bývá většinou uváděno (angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně), nemusí tak docela platit v roce, kdy po zimě rychle nastoupí teplé jaro a všechno začne rašit najednou. Bývá používáno v některých případech pro obnovu koruny stromů které byly poškozené. Kořeny a vrcholy jsou zakráceny a stromy prodány na jaře.
Důkladná kultivace je vhodná během období když je provedeno očkování v srpnu. Na základě toho vytvořil takzvaný pracovní strom, na nějž začal postupně roubovat větve jiných odrůd peckovin – švestek , broskví, nektarinek, meruněk, ale třeba i třešní. Hodí se do všech oblastí určených pro pěstování švestek , je odolná proti mrazu a tolerantní k šarce. Obyčejný způsob znázorňuje obrázek 2. Mnoho odrůd švestek je cizosprašných, jsou sterilní, pokud jsou opylovány vlastním pylem, netvoří pak tedy ovoce. Z tohoto důvodu je nutné vysadit u sebe dvě odrůdy, které kvetou ve stejném období.
Dobrý způsob, jak zajistit opylení je zasadit tři řádky jedné odrůdy, pak tři řady další odrůdy, a tak dále střídavě. Soupis otázek na téma roubování švestek. Zkuste najít váš problém nebo zadejte do poradny svoji otázku. Očkování je způsob rozmnožování ovocných dřevin. Jednou z možností, jak se dopracovat požadov.
Po nabroušení nože se můžeme pustit do tréninku. Nůž a palec by při řezu měl být naproti sobě, šikmo k roubu či podnoži. Při roubování je inkubační doba – měsíců.
Tato mosaika i jiné virosy švestek a sliv činí stromy citlivějšími vůči vlivům zimních mrazů. Takto lze rozeznávat například roubování na kořeny, při vložení roubu na kořen podnože, anebo třeba roubování na korunku.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.