středa 13. dubna 2016

Kuna slepice

Je schopná kuna zabít dospělé slepice a kohouta děkuji za odpověd. Tchoř, Kuna , je pro nás představuje velke nebezpečí ale zase sousedi chovají slepice už přes 10let a nic , žádná kuna ,tchoř nic. Nesmí se ani trávit, to zakazuje zákon na ochranu zvířat proti týrání ,“ prohlásil ekolog. Kunám lze tak čelit pouze mechanickými překážkami.


Kuna údajně na „své“ domácí slepice neútočí a chodí vždy k sousedům. Při pohledu na mrtvé opeřence je ale naprosto jedno, zda drůbeži vysála krev šelma žijící doma nebo opodál.

Jak se zbavit kuny, to je téma mnoha diskuzí. Někdo radí lidské vlasy, jiný pouští na půdě nahlas magnetofon a jsou jedinci, kteří v zoologické zahradě prosí o trus tygra nebo. Setkat se s ní ve dne lze pouze v době kaňkování, kdy jsou tyto šelmičky velmi aktivní a krátká noc jim na vybití energie nestačí. Jinak je to opatrný noční lovec, o jehož blízké přítomnosti svědčí často pouze stopy nebo značky trusu na kamenech a pařezech.


Mě slepice pobili norci, jednou kuna, taky liška a asi káně. Také se množí pes mývalovitý jak říkají myslivci. Staří myslivci praví, že co mázahnutý zobák tak po tom bácnout z flinty.


Kuna odnese dost velkou drůbež, letos to máme ověřeno.

Měli jsme slepice cca dvouleté, polotěžké, babička je zapoměla zavřít, a ráno byly zakousnuté a poházené po výběhu, kam se pes ani liška nedostane. Velmi hlučná je kuna také v období páření. Dupání a škrábání v konstrukci střechy je ale to nejmenší. Daleko horší jsou škody které vám kuna způsobí v konstrukci střechy, pokud proti ní zavčasu nezakročíte. Kuna systematicky plení ptačí hnízda, kde si počíhá i na dospělé jedince.


Patří mezi obávané návštěvníky kurníků, kde často zakousne všechny slepice , aniž by je sežrala či vysála krev. Kuna se živí především hlodavci a dalšími drobnými savci, na podzim tvoří většinu jídelníčku ovoce. Důležitou složku její potravy tvoří i ptáci (především pěvci a hrabaví), a to jak dospělí jedinci, tak vejce a mláďata.


Mrtvé slepice v kurnících. Na takový obraz si chovatelé drůbeže na Chrudimsku zvykají už od června. A kvůli kunám si lidé, kteří mají několik slepic na dvorku, rozmýšlejí, zda další opeřence kupovat. Podle tamních chovatelů se totiž kuny na Chrudimsku přemnožily.


Kuna lesní (Martes martes) je plachá šelma vyskytující se pouze v lese. Oproti tomu kuna skalní ( Martes foina) je zvyklá na soužití s člověkem. Kunu skalní poznáme podle dlouhého štíhlého těla s jemnou hedvábnou srstí a bílou náprsenkou.


Kuna skalní - rady a návody jak se zbavit kuny. Ochrana před kunou v autě, na půdě, ve střeše nebo kurníku. Odpuzovače kun, pachové ohradníky, pasti na kunu.

Kuna nám u strejdy chytá slepice , vytáhne je z kurníku jakoukoliv dírou, která se zrovna naskytne. Vytáhne slepici, zabije jí a protáhne pod vraty do kolny. Takhle za jednu oc zvládne odnést třeba i 2-slepice. Jedna z dvou u nás žijících druhů, kuna skalní, občas zavítá i na zahrady a do lidských obydlí.


Na… Jedna z dvou u nás žijících druhů, kuna skalní, občas zavítá i na zahrady a do lidských obydlí. Nakonec si kuna našla cestu do kurníku. Kuna je velmi půvabná a hbitá noční šelmička.


Jak už jednou ví, že tam pipky jsou, tak je zle.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky