úterý 12. února 2019

Nedostatek vápníku u rajčat

V naprosté většině případů jde o relativní nedostatek přijatelného vápníku, závislý na dostatku či nedostatku půdní vláhy, na obsahu dalších živin v půdě, především na nadbytku dusíku a draslíku, ale i hořčíku nebo sodíku, a na půdní reakci. Zdá se, že výraznou roli hrají vysoké teploty. Jak se projevuje nedostatek vápníku u rajčat a jak se ho zbavit? Pomůžou rady z přírody nebo tvrdá chemie?


Nedostatek vápníku u rajčat a paprik Loňské léto bylo suché a horké. Teploty překračovaly třicítku a nezřídka se šplhaly až k tropické čtyřicítce.

Tak jsem taky dneska postříkala rajčata odrůdy San Marzano Wuxalem Kalciem, jelikož se mi na nich objevil popisovaný nedostatek vápníku. Jiné odrůdy co pěstuji - stupické polní a start je v pořádku. Preventivně jsem postříkala i papriky. Příčinou je v obou případech nedostatek přijatelného vápníku.


Co je příčinou „hnilobných“ skvrn na plodech rajčat a paprik? Nemusíte si vyčítat, že jste něco zanedbali – některé odrůdy jsou na nedostatek vápníku prostě citlivější. U nás se nekróza objevila zejména u velkých, masitých rajčat. A naopak nikdy ne u cherry rajčat , kterých pěstujeme několik druhů i barev.


Jedná se o poruchu, která je způsobena nedostatkem přijatelného vápníku.

U mrkve se objevují černé nekrotizující skvrny. U celeru se nedostatek vápníku projevuje zakrnělým růstem, středové listy jsou zakrnělé. U paprik a rajčat tato porucha ve výživě rostliny vápníkem nápadně postihuje plody a ty jsou pak zdeformované a na špičce plodu se objevuje černá nekrotizující skvrna. Ochrana: Postřik na list speciálními hnojivy s vysokým obsahem vápníku. Aplikaci je nutné několikrát v průběhu vegetace opakovat.


U rajčat se velmi často projevuje zmíněný deficit při pěstování v nádobách. Přílišné horko zrání svědčit nemusí Nedostatečné vybarvení plodů, označované jako zelený límec , je fyziologická porucha v dozrávání, nikoliv houbové onemocnění, jak se někteří pěstitelé mnohdy domnívají. Ne, nejde o houbu ale o nedostatek vápníku (byť sapfofytické organismy se na skvrnách druhotně usadit mohou).


Zintenzivněte hnojení (ideální je slepičí trus) a u dalších plodů by měl problém vymizet sám od sebe. Může být, ale je z nějakého důvodu rostlině nepřístupný. U rajčat jsou za vlhkého počasí nekrotické skvrny šedavé a mokré, za sucha zasychají, jsou vpadlé, téměř černé, někdy druhotně pokryté houbami. Nadbytek vápníku : snižuje příjem dalších prvků pro život rostliny nezbytných. Tato porucha pak postihuje plody, které se deformují, a na jejich špičce se objevuje černá skvrna.


Méně náchylná jsou rajčata třešňová. Nasypáním dalšího vápna do půdy můžete rostliny akorát poškodit (chytnou barvu citronu), ale vápníku budou mít stále nedostatek. Proto se to řeší přihnojováním přes list.


Nejedná se o plíseň ani jinou chorobu, ale „jen“ o nedostatek vápníku. Abiotická nekróza květního konce rajčat a paprik Tato porucha se odborně nazývá abiotická nekróza květního konce rajčat a paprik. Duration: minutes, seconds.

Zatím lze ale něco podniknout třeba u rajčat. Odbornice Ludmila Dušková ale všechny zoufalé zahrádkáře uklidňuje. Příroda si prý rozhodně pomůže Je třeba jenom vydržet a počkat až začne pršet a až se počasí obrátí. V červnu se již třeba připravovat na cílevědomou ochranu rajčat proti houbovým chorobám, z nichž k nejvýznamnějším patří plíseň. Ve valné většině případů je zhoubou pro naše rajčata plísňové onemocnění.


Aby mohl být vápník v organismu vstřebán, musí být dodán v rozpustné formě, což se u mléčných výrobků vyskytuje zhruba jedna třetina mléčného vápníku. Zbývající část se snadno uvolňuje v žaludku a dvanácterníku. I v těchto případech jsou redukovány listové čepele a při silnějších příznacích jsou rostliny bez nejmladších listů (vegetačních vrcholů, srdéček).


U rostlinných potravin, i když mají vysoký obsah vápníku, je jeho využitelnost nižší než ze zdrojů živočišných. Schopnost využít vápník z potravy zhoršuje také velké množství vlákniny.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky