Proto pojďte si spolu s námi a stévií sladkou osladit život. Používá se jako sladidlo. Stévie sladká Stevia rebaudiana. Původní oblast výskytu jsou tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky.
To, že stévie nedodává kalorie a nezvyšuje hladinu cukru v krvi, je jen vrcholkem ledovce toho, co vše tato sladká rostlinka, nazývaná i jmény jako medový lístek, sladká tráva apod. E-shop Kaumy - Nabízíme sladidla i sladkosti na bázi steviol-glykosidů. Vše skladem, možnost dopravy zdarma, slevy a dárky! Pochází z Paraguaye a Brazílie, kde je dodnes používána jako tradiční medicína domorodého obyvatelstva. Sladká chuť stévie je jiná než chuť cukru a medu, ale jde jen o zvyk.
V každém případě stévii alespoň vyzkoušejte. Protože se nejedná o sacharózu ani fruktotózu, mohou jí sladit i diabetici. Sladká složka je energeticky prázdná, použitím stévie se nezvyšuje kalorická hodnota potravin nebo nápojů. Proto je její použití vhodné i tam, kde je třeba snížit energetickou hodnotu přijímané potravy – při redukčních dietách nebo pro udržení nízké váhy. Pěstování ve skleníku, přímo venku nebo v květináči je pro nás asi nejpřístupnější metodou.
Další výbornou vlastností stévie je skutečnost, že nepřispívá k tvorbě zubního kazu (proto se přidává do žvýkaček a nápojů), nezvyšuje hladinu krevního cukru, takže je vhodná pro diabetiky, a ještě k tomu všemu má nízkou energetickou hodnotu. Vhodná pro použití při vaření, zavařování ovoce a zeleniny, pečení a podobně. Na bázi Erythritolu (náhradní sladidlo) a extraktu (výtažků) Stevie.
V Evropské unii bude brzo povolena jako řádné umělé sladidlo. V USA, jak se zdá, si dají ve schvalování načas. Pkud se zajímete o Stevii pak jste na tom správném místě. Na výše uvedeném odkazu najdete velmi.
Jak jí pěstovat sklízet - více na. Lístky, které z ní dělají žádanou bylinku, jsou. Je nenáročná na pěstování, doporučujeme přečíst návod zde. Tato rostlina je ideální pro konzumaci za čerstva, vhodná je také k sušení či dokonce zamrazení. No Stevie Sladká je sice již nyní velmi zajímavý produkt, ale je dobré, že vědci stále pracují na jejím vylepšování a pěstují čím dál lepší odrůdy.
To ji umožňují sladivé látky, které označujeme jako steviosid (je v celé nadzemní části rostliny). Kromě uvedených látek obsahuje i vitamíny (A,C,K, E,P), třísloviny, beta-karoten, některé minerály (fosfor, hořčík, vápní), vlákninu, riboflavin a rozpustitelný chlórofyl a xantofyl. A to včetně toho, že jde o sladidlo izolované z přírodního zdroje, tedy z rostliny stévie sladké (Stevia rebaudiana). Původem z tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky, dnes pěstovaná po celém světě.
Kromě umělých sladidel, která jsou oblíbená u těch, co drží dietu, jsou dostupná i přírodní. Možná jste si všimli, že se. Kromě svých účinků vám stévie udělá radost i zajímavým vzezřením.
Jedná se o bíle kvetoucí světlomilnou bylinku z čeledi hvězdnicovitých. Hlavním důvodem jejího pěstování a používání, je velmi vysoká sladivost. Určitě jste o stévii už slyšeli, je zajímavé jak „objevujeme“ dávno zapomenuté a naprosto klíčové záležitosti naší civilizace.
V naší nabídce naleznete mnoho sladidel ze stévie sladké. V poslední době se stává obrovským hitem, dokonce se o ní čím dál víc začíná mluvit jako o sladidle budoucnosti. Ačkoli je totiž zhruba 30× sladší (někdy se uvádí dokonce 300×!), žádný cukr neobsahuje.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.