Skvrnitost listů třešní a višní – houba Blumeriella jaapii – na listech se objevují malé, vínově červené skvrnky, které později splývají. Listy žloutnou a opadávají. Letorosty špatně vyzrávají a strom je málo odolný vůči mrazu.
To je čas na chemický postřik. Daleko horší než červivost je v posledních letech napadení třešní moniliózou. Velmi rané a rané třešně jí tolik netrpí („utečou“ jí), ale u ostatních odrůd každý rok čím dá.
Ochránit úrodu třešní před červivostí lze chytrými triky jako jsou žluté papírky, které pokryjete neschnoucím lepidlem nebo existuje i účinná chemie, která se aplikuje v době, kdy kvete černý bez. Nejjednodušší je ale vybrat si odrůdy třešní, které jsou proti červivosti odolné jako je raná srdcovka Karešovka. Postřik bývá v případě nezbytnosti eliminace červů nutností.
Zmírněte červivost přírodní cestou Jakési přírodní zmírnění celkové červivosti třešní existuje. Spočívá zejména v péči o okolí samotného stromu. Larvy se mnohem hůře vyvíjejí v případě, že okolí třešně kousek po kousku zryjete.
Stejně tak nesnáší pálené vápno, jímž se dá okolí. Prosím o radu kdy a jakým přípravkem je nejlepší postříkat třešně, jabloně a švestky proti škůdcům. Prunus) aneb jak prodloužit životnost.
Nejčastější houbová choroba zasahující, jak už název napovídá peckoviny. U meruněk se jedná o hlavní příčinu úhynu tohoto druhu v ČR. Aby byl postřik dřevin účinný Ochranné chemické postřiky ovocných dřevin se provádí zásadně za suchého a nevětrného počasí a venkovní teplota je.
Předjarní postřik proveďte přípravkem, který udusí většinu přezimujících živočišných škůdců. Ovocné dřeviny stříkejte pečlivě i po kmeni, protože za starou kůrou přezimují škůdci nejraději. Choroba přezimuje v napadených plodech a větévkách.
Postřik připravujeme v poměru jeden díl mazlavého mýdla na padesát dílů vody. Postřik z vratiče obecného Vratič obecný je rostlina rostoucí divoce v hojné míře na mezích, u cest, potoků a plotů. Kaufe Post C im Preisvergleich bei idealo.
Sicher durch den Winter. Mšice rybízová, mšice Schneiderova. Postřik proti vajíčkům a larvám se provádí až dní od zachycení prvních vrtulí na lapače, a jestliže nejvyšší denní teplota během tohoto období neklesala pod °C. Přezimující škůdci viz I. Dny s nižší maximální denní teplotou se do uvedeného počtu nezapočítávají. V ohrožených oblastech se vyplatí pěstovat rané třešně (srdcovky - např.
Karešovu, Rivan), které napadení vrtulemi většinou uniknou. Aby byl zásah účinný, musíme okamžitě likvidovat napadené větve. Pro chemickou ochranu se provádí ochranný postřik.
Vhodné fungicidní přípravky jsou Horizon 2EW (jeden z nejlepších na trhu u nás), Rovral FLO, Sporgon WP, Baycolor WP, Talent, Ornament 2EW, Teldor 5SC nebo Kumulus WG.
Samozřejmě můžeš místo třešní nandat do bublaniny i spoustu jiného ovoce. Můžeš i namíchat různé druhy. Moje oblíbená bublanina je ze správně kyselého červeného rybízu z keříčků od babičky. Ten má takové grády, že se ti stáhne celý obličej, kam se hrabe citrón :-). Dary přírody bychom měli s vděčností využívat.
No a jedním z takových darů jsou i stopky z třešní. Jde sice o trochu netradiční věc, o které. Do jedné ruky si vezmeme třešni , máčkneme na ní a do druhé ruky vypadne pecka, jde to daleko rychleji, než je vypeckovávat syrové.
Takže pecky do jedné mysky, vypeckované třešně do druhé. Je-li v době květu deštivé počasí, je vhodné postřik zopakovat ještě na konci kvetení. Sezona třešní vrcholí a tak se v nejedné domácnosti řeší problém, jak toto chutné ovoce co nejjednodušeji vypeckovat, případně jak plody.
Použijeme je tedy pro kombinaci s ovocem, které má slabou želírovací schopnost , jako jsou třešně , višně a jahody.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.