Sázení jahod Špatně a správně zasazená jahoda Výhodou frigo sadby je lepší ujímání i při vyšších teplotách a při menší závlaze (rostliny nemají listy, nevyžadují tolik vody). Postup při sázení Pro každou sazenici vyhrábneme jamku dostatečně hlubokou na to, abychom na její dno mohli umístit trošku slepičinců nebo kompostu, na to nasypat ještě trochu zeminy a teprve na tuto zeminu vysadit jahodník. Sázení a pěstování jahod láká stále více nadšených zahrádkářů, kteří si na tomto červeném ovoci rádi pochutnají a netouží po chemicky.
Sázení jahod na podzim ovšem nemusí být úplně bezpečné ve vyšších polohách, ve kterých se může objevit sníh již v říjnu. V chladnějších lokalitách můžete jahody vysazovat začátkem září. Pro pěstování jahod bohatých na lehce stravitelné cukry, vlákninu, minerální látky i vitaminy je ideální humózní provzdušněná půda, neutrální až mírně kyselá. Důležité ale také je, aby na záhonek mělo dostatečný přístup světlo.
Ve stínu totiž jahodník příliš plodit nebude. Málo sazenic způsobí nižší sklizeň, ale mnoho sazenic - znamená hustý porost, který se špatně sklízí a plody dříve hnijí. Pár keříků jahod nepotřebuje velkou plochu, a tak nic nebrání ani majitelům malých zahrádek pustit se do jejich výsadby. Přestože se pěstování zdá. Výsadba jahod - jak se sázejí jahody - sázení jahod Chystáte se sázet jahody a nevíte jak na to?
Termín výsadby jahodníku a příprava sadby - aneb kdy je nejlépe sázet a jak získat silnou sadbu. Výhodou sázení v tomto období je fakt, že rostliny zakoření ještě před nástupem diferenciace květních orgánů, která začíná zhruba začátkem září, a tím je zajištěn i jejich vyšší výnos v následujícím roce. Všechno potřebné pro pěstování jahod si můžete prohlédnout zde. Důležitá je i hloubka výsadby: krček sazenice musí ležet ve stejné výšce jako povrch půdy.
Vzdálenost rostlin v řádku záleží na odrůdách jahod. Pohybuje se v rozmezí od až do cm. Nepodceňujte ošetřování jahodníku, péče o něj vám zajistí bohatou úrodu. Na sklizeň jahod nespěchejte.
Zapomeňte na vytrhávání se stopkou. Nejlépe je jahody odštipovat či odstřihávat. Záhony pro výsadbu jahod bychom měli připravit alespoň rok předem. Vhodnými předplodinami jsou rané brambory, papriky, rajčata, tykve, okurky, pro jejichž pěstování byla půda bohatě vyhnojena chlévským hnojem.
Novou výsadbu jahod nikdy neprovádíme do záhonu, kde jsme právě vyplozené jahody odstranili. Ideální prodleva vysazování na stejné místo je minimálně roky, ve stejné půdě dochází často k vyšší koncentraci plísní a chorob. Při výsadbě jahod použijeme černou fólii, která zabraňuje prorůstání plevele a vysoušení půdy. Na založení plantáže jahod nemají být nikdy použity pozemky, na kterých někdy předtím plantáž jahod byla.
Při výsadbě půda musí být prosta plevelů a parazitů, tiplic , drátovců , třásněnek apod. Vhodná doba pro ošetření nastává zhruba dva týdny po sběru jahod. Alena Menclová Natrhejte si kytici z lučního kvítí: Které rostliny vybrat a jak ji uvázat? Pokud si chcete zasadit jahody v letním období, ideální bude červen až červenec.
Pro letní výsadbu ale budete potřebovat chlazenou „frigo“ sadbu nebo mladé dceřiné rostlinky odebrané z mateřských rostlin. Pokud se rozhodnete pro letní výsadbu, můžete se v následujícím roce těšit na vyšší plodnost i lepší kvalitu plodů, a to zejména při použití takzvané husté výsadby (1až 2tisíc kusů sazenic na hektaru půdy). Rozestupy rostlin při sázení záleží také na tom, jak chcete jahody pěstovat, kolik let je chcete nechat. Já zakládám řady 40cm od sebe, vzdálenost mezi.
Kunratické jahody – prodej jahod , sazenic, samosběr – Praha – Kunratice. Jarní počasí posledních dní vybízí k sázení nejen zeleniny, ale také třeba jahod. Abyste se dočkali brzké úrody, vsaďte na sazenice zvané frigo, píše týdeník 5plus2.
Pěstování jahod - jaké rozestupy mezi sazenicemi? Podívejte se na jejich rady a přidejte do diskuze své zkušenosti. Když je koncem srpna přesadím, tak na příští rok rodí. Mezi jahody dávám mrkev na letní konzum a sem tam cibuli, nebo česnek a mrkev je krásná.
Dělám to již let a jsem s tím max.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.