Pro svůj nezaměnitelný vzhled a příjemné dekorativní schopnosti zdobí nejeden pokoj. I doma v obýváku si můžete sklidit vlastní kávu. Pěstování kávovníku v bytových podmínkách. Nezapomeneme také na kvalitní drenáž na dně květináče.
V zimě jsou vhodné teploty 15–°C a zálivka omezená v závislosti na teplotě v místnosti. Při poklesu teploty pod °C rostlina přestává růst.
Nejvíce se pěstují tři odrůdy, z jejich semen se praží káva. Kávovník pochází z tropů, odkud se rozšířil po celém světě. V nejhorším stavu bývají zpravidla substráty, které prodejce skladuje dlouhodobě venku vystavený povětrnostním podmínkám (má zkušenost). V této době hnojte každý týden hnojivy s vyšším obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Hnojiva ideálně střídejte.
Odborníci všeobecně doporučují užití také hnojivo pro pokojové rostliny okrasné listem. Existují však i menší druhy a kultivary vyšlechtěné speciálně pro pěstování v bytech, které v době plodnosti dosahují výšky 1–m. Ještě menší jsou některé čistě okrasné druhy, jejichž plody však nejsou vhodné pro konzumaci.
Zjistěte jak ze semínka vypěstovat vlastní kávovník a zapojte se do soutěže.
Zašlete kód z obalu prostřednictvím soutěžního formuláře. Soutěž byla ukončena k 31. Ve své domovině je pěstován jako užitková rostlina pro sklizeň kávových zrn. Dorůstá zde výšky cca m, v bytových podmínkách okolo m. Z cca druhů rodu kávovník je nejvýznamnější právě kávovník arabský. Není snad člověka, který by název této rostliny neznal.
Každý, kdo si rád vychutnává doušky tohoto lahodného nápoje, jistě. Tip: Dobrým hnojivem je mrva s vodou v poměru 1: 1 ale i tekuté hnojiva. Tip: Nehnojení a nepřesazování se projeví ztrátou listů.
Otevřené okno během zimní noci mu může vážně ublížit. K úspěšnému pěstování stačí málo, potřeba je zejména zálivka měkkou, nebo alespoň odstátou vodou. Kategorie: POKOJOVÉ ROSTLINY. Tato rostlina plodí po třech letech červené, případně žluté dekorativní bobule.
Než budeš vše o pěstování dobře znát, dám Ti vždy, když bude třeba rady, zprávu co dělat. Postupně Ti se vším pomůžu! Začni s průvodcem zadáním. Důležitá je i kvalita vody , kterou se zalévá.
Samozřejmě, že je ideální použít přírodní dešťovou vodu, nicméně pro ty, kteří nemají barel dešťovky k dispozici, doporučujeme odstátou vodu z vodovodu. Dokonce se můžete po třech až čtyřech letech těšit na první úrodu.
Pohlédneme-li na mapu světa a zaměříme se na pás mezi oběma obratníky, získáme přehled zemí potenciálně pěstujících kávu, přičemž drtivá většina jich tohoto zeměpisného benefitu využívá a kávovník pro ně znamená podstatnou součást ekonomiky. Užitečné informace pro zahrádkáře a pěstitele pokojových rostlin. Tím je zajištěna vysoká plodnost po více jak let.
Plody – peckovice – mohou být tak snadno ručně sklízeny. Každý plod obsahuje dvě semena – kávová zrna. Nejčastěji se v interiérech pěstuje kávovník arabský (Coffea arabica), původem ze západní Afriky. Odtud se později rozšířil do Arábie a Jižní Ameriky, zejména Brazílie. Omezte tedy zálivku a přihnojování.
Po odkvětu už se začínají tvořit zelenavé plody, které později zčervenají. Uvnitř jsou kávová zrna, která je třeba po vyloupnutí zbavit slupky, usušit a opražit. Tak získají hnědou barvu a můžete si z nich připravit kávu. Nejvhodnější způsob rozmnožování Kávovníku je právě pomocí semen.
Semena je nutné nejrpve namočit do.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.