Druhou základní bylinkou je petrželka, která má rovněž široké využití v kuchyni. Video: Jak pěstovat bylinky doma aneb zahrada v kuchyni 20. Nemusí se jednat o žádný drahý typ, bohatě postačí obyčejná konvice na vodu.
Práci si můžete ulehčit i tím, že pro pěstování bylinek budete používat samozavlažovací květináče s indikátorem hladiny. Vodu pak bude stačit doplnit pouze v případech, kdy indikátor ukáže, že v květináči už téměř žádná není.
V kuchyni využijte zejména jeho listy, v léčitelství zas oceníte sílu jeho semen. Koriand setý je skvělý v mexické pálivé kuchyni, ale pomáhá i proti nadýmání a bolesti hlavy. V posledních letech stále více lidí touží po pěstování vlastních bylinek nebo i pár keříků jaho rajčat či další zeleniny. V sousedství bylinek výborně prospívá také třeba kořenová zelenina. Té se velmi dobře daří vedle heřmánku nebo řebříčku.
Stejně jako mnoha jiným rostlinám i bylinkám svědčí častější střídání stanoviště, za které se vám odmění kvalitnější úrodou. Lze jí dochutit polévky, saláty, pomazánky, omáčky, hodí se ke skopovému a králičímu masu, zvěřině, rybám.
Právě kulinářské tradice určují použití bylinek v kuchyni v té či oné zemi. Každá oblast má své oblíbené bylinky. Například na Středním východě se maso skopové často ochucuje mátou, koprem a dobromylí, v Thajsku skoro každé jídlo zdobí lístky koriandru, citronelou si zase Thajci dochucují maso rybí a kuřecí.
V tom případě musíte zajistit slunné místo, aby se pěstování bylinek podařilo. Sklízíme těsně před rozkvětem. Tymián se sbírá těsně před odkvětem, což je období od května do září.
Bylina se sbírá celá, a to ještě nezdřevnatělá část. Většině bylinek , zejména těm středomořským, vyhovuje dobře propustná zemina chudá na živiny. Pěstování bylinek doma aneb zahrada v kuchyni 12. V kuchyni se používá do salátů, sladkých i slaných, dále při přípravě ryb, drůbeže, omáček a podobně Foto: Hornbach Některé bylinky lze přezimovat, nejlépe v chladné a světlé místnosti, s omezenou zálivkou. Užívání bylinek může pomoci při léčbě nemocí, ale zároveň bývá prospěšné při celkové podpoře zdraví a zharmonizování tělesných funkcí Bylinky se osvědčují též při detoxikaci a podpoře metabolismu, což může usnadňovat hubnutí.
Lze je využít různými způsoby, můžeme si je vlastnoručně nasbírat a doma zužitkovat, nebo zakoupit již připravené směsi pro požadovaný účel. V mexické a indické kuchyni se používají často obě variety, dobře se doplňují. Plody koriandru se sklízí až když zhnědnou, ale dříve, než začnou vypadávat.
Pak se praží krátce na sucho na pánvi a pak se po rozemletí se používají často do kořenících směsí.
Určitě si vyberete z deseti nenáročných bylinek, nejčastěji pěstovaných a používaných v naší kuchyni – jejich přidáním do pokrmů výrazně zlepšíte chuť jídel. Bylinku si doma můžete vypěstovat skoro jakoukoliv, záleží jen na tom, kolik místa máte k dispozici. Vybrali jsme však bylinek, které by neměly ujít vaší pozornosti, neboť se skvěle hodí do kuchyně nebo vás třeba mohou odměnit po dlouhém dni formou dobrého čaje. Nemůžu se dočkat prvních bylinek , proto se tento týden znovu pokusím o pěstování doma na parapetu. Většinou, když jsem si domů přinesla vypěstované.
V hrnci promíchejte cukr se smetanou a počkejte, než se cukr rozpustí. Mezitím vložte plátky želatiny do malého množství studené vody a nechejte je povolit. Po okapání je vložte do smetany.
Teplota směsi v hrnci by neměla přesáhnout stupňů Celsia, jinak by želatina ztratila své schopnosti. Atraktivní vzhled bylinek i jejich vůně přímo vybízí k tomu, abyste je vysadili do nádob a pěstovali za oknem, na balkoně nebo na terase. Bylinky jsou nejlepší čerstvé a to je také důvo proč je jejich domácí pěstování stále oblíbenější. Ocenila bych popisek květináče - kdybych koupila víc bylinek zaráz, nebudu mít přehled co v kterém je, protože všechny vypadají stejně.
Ty pak plní v zahradě i dekorativní funkci, přičemž vlastnosti bylin jsou u nich víceméně zachované. Houbová bylinka má výrazné aroma čerstvých žampionů. Nachází proto široké využití v kuchyni. Trh v současnosti nabízí velké množství vkusných nádob vhodných k pěstování bylinek v interiéru. Začít pěstovat semínka můžete také v obyčejné mističce, musíte ale počítat s přesazením.
Fázi s mističkou ale můžete vynechat a nechat bylinky vyrůst rovnou v dekorativním květináči nebo truhlíku. V prostorné bedýnce se bylinkám daří Autor: Shutterstock. LENA GABRILOVICH Od pažitky po mátu Pro tento způsob pěstování se hodí téměř všechny běžné druhy, například pažitka, petrželka, majoránka, bazalka a tymián.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.