středa 4. července 2018

Popínavé rostliny na dům

Nur solange der Vorrat reicht! Angebote für diese Saison! Zelená fasáda na domě má mnoho příznivců, ale i odpůrců. Jedná se o živou fasádu tvořenou popínavými rostlinami, které většinou nepotřebují ani.


Rostliny nemusí patřit jenom do záhonů.

Odborníci vědí, že popínavá rostlina skutečně nijak neublíží fasádě a nezatíží vnitřní dům nadměrným množstvím hmyzu. Na zahradní pergolu volíme popínavé rostliny podle zastínění zvoleného místa, podle kvality půdy a samozřejmě podle svého gusta. Pokud třeba nesnášíme silné vůně, vybíráme mezi slabě kvetoucími nebo nekvetoucími rostlinami. Jsou to zejména růže, které jsou pro tento. Je celkem jedno, zda se jedná o typ popínavé rostliny, která potřebuje nějaký druh opory, nebo zda rostlina sama využívá svých přísavných terčíků pro přichycení se na fasádě domu bez další pomocné konstrukce.


Významnější je skutečnost, že porost vytváří strukturu, která podstatně snižuje odrazivost hluku a pnoucí dřeviny se proto stávají významnou součástí protihlukových stěn. Na podzim se zbarví do šarlatově rudé barvy, a přestože na zimu opadá, propletené výhony přísavnému zdobí fasádu nadále. Navíc pořizovací cena bývá nízká, a lze si ho namnožit vlastními silami.

Výhony lze řízkovat a výborně kořenují. Najdete mezi nimi jednoleté i dvouleté letničky, trvalky i dřeviny. Mohou být opadavé, stálezelené, okrasné listy nebo květy s omamnou vůní. Některé vás potěší iv zimě svými okrasnými plody.


Na smysl a vhodnost zelených fasád na domě se názory různí. Odpůrci popínavých rostlin na domě argumentují narušením zdiva, výskytem hmyzu či dokonce hadů, kteří mohou snadno vniknout oknem do interiéru apd. Vesměs jsou tyto názory nepodložené, které mají blíže k mýtům než k realitě. Dejte tam liánu minikiwi - aktinidia arguta a máte vystaráno na let.


Navíc budou i Vaši vnuci sklízet chitné ovoce a vzpomínat na dědečka. Na jižní stěny jsou vhodné spíše jednoleté popínavé rostliny, které stěnu pokryjí pouze řídce a částečně. Ovšem chybu neuděláme ani s přísavníkem, který nám na zimu opadá. Použít lze i ozdobné opadavé trvalky, které nerostou příliš bujně, velmi vhodné jsou též nápadně kvetoucí druhy popínavek.


Neopadavému břečťanu se dobře vede na severní a východní straně. Pro stranu, situovanou na jih, jsou vhodnější rostliny opadavé – například přísavník,“ vysvětluje botanik Václav Větvička. Aby vistárie po zakoupení začala kvést, potřebuje vodorovné vedení což znamená horizontální podporu – nemůžeme k ní dát jen vertikální podpěru, ale také vodorovné tyče.


Dále zde nalezneme rostliny buď okrasné listem nebo výrazně kvetoucí.

Samopnoucí rostliny se přichytávají pevně k podkladu. Stejně, tak vás dozajista okouzlí popínavé rostliny , které se mohou pnout po domě, terase, opěrné konstrukci či pergole. Pomohou vám zakrýt nevzhledná místa na zahradě, schovat oloupanou sousedovu zeď od garáže, vytvořit útulný koutek s absolutním soukromím, do kterého oko kolemjdoucího ani souseda nedohlédne. Mírná zima práci na zahradě přeje, a na jaře bude vše připraveno, než se liány rozrostou, zazelenají a odějí dům do květů. Treláže pro popínavé rostliny mohou být upevněné na stěnu domu, stodoly, nebo stát v prostoru jako předěl zahrady.


Také se Vám líbí stěny domu nebo jiných budov porostlé popínavými rostlinami? Přiznám se, že mně moc, ale nemohu nechat dům obrůst břečťanem nebo jinou trvalkou. Vhodných letniček je více, výběr záleží na stanovišti.


Kromě druhů s příchytnými kořínky (přísavníky), vyžadují všechny popínavé či ovíjivé rostliny opěrnou konstrukci. Jako materiál jsou pro konstrukci vhodné dřevěné latě, hranoly, pletivo, kovová či propylenová lana, profilovaná ocel či kombinace pletiva a pevné konstrukce. Mimo tie izolačné prinášajú aj skrášlenie, prípadne zakrytie nevzhľadnej farby fasády. Popínavé rastliny majú viacero vlastností.


V zásadě je k ozelenění vhodná téměř každá neporušená fasáda.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky