úterý 3. listopadu 2015

Pestřec obecný koření

Používá se v malém množství jako koření do polévek a omáček. Ve větším množství je pestřec obecný jedovatý! I přesto, že je pestřec obecný považován za jedovatou houbu, v malém množství se používá jako chutné houbové koření (přibližně jeden až dva plátky na osobu). Pestřec obecný je jedovatá houba z čeledi pestřecovitých.


Na koření se sbírají jen mladé plodničky s bílým středem. Pestřec se suší odděleně od ostatních a poté se rozdrtí na prášek.

Později plodnice na povrchu tvrdnou a rozpukávají se v tmavší šupinky a světlejší korovou vrstvu. Ačkoli řazena mezi houby jedovaté, pár plátku neuškodí a zachutná. Více o této houbě se dozvíte v tomto článku. Naopak pestřec bradavčitý, který roste pod lipami a duby, lipové aleje, se dá použít stejně. Rovněž to platí pro měcháče písečného.


Někteří houbaři však velmi mladé plodnice, které mají ještě bílou dužninu, krájí na plátky, suší a používají v malém množství jako houbové koření. Kuchyňské uplatnění pestřců ale nelze doporučit, některé osoby jsou na obsažené jedovaté látky značně citlivé. S pestřecem je velmi úzce spojována i jedna hřibovitá houba, a sice hřib příživný, který na něm parazituje.

Pestřec roste od července až téměř do zimy, vyskytuje se v jehličnatých i listnatých lesích a jde o houbu u nás velmi rozšířenou. Tělo pestřce nemá třeň, je kulovitě hlízovitý, průměr může být až deset centimetrů. Fascinoval mě od dětství, kdy jsem (klasicky při jídle) studovala různé encyklopedie a kde bylo uvedené, že pestřec je sice jedovatý, ale bývá užíván v malém množství jako koření.


Možné záměny: Pestřec bradavčitý (Scleroderma verrucosum) se liší přítomností krátkého třeně na bázi plodnice a slabší okrovkou. Oba druhy se liší i barvou teřichu, který se u pestřeců brzy zbarvuje do černa, což u pýchavek neplatí. Využití: Použitelný pouze v malém množství jako koření ! V malém množství lze jej použít jak houbové koření , což se nedoporučuje, protože by mohl způsobit nepříjemné zažívací potíže. Parazituje na něm hřib příživný Pse.


Je totiž jedovatý až při požití většího množství a ani pak nevyvolává smrtelné otravy, Malá množství sušených a drcených plodnic pestřce jsou použitelná jako výborné koření, pro svou silnou houbovou chuť a vůni. Houby použitelné jako koření. Choiromyces meandriformis) bělolanýž obecný - Znaky hu. Mladé plodnice se někdy v malém množství používají jako koření, ale ve větším množství způsobují otravy.


Roste v jehličnatých lesích, v křovinách, na vřesovištích, pod listnatými stromy i mimo les. Ve velmi malém množství se používá jako houbové koření. Po požití většího množství se dostavuje nevolnost, zvracení, někdy i mdloby.


Je též jedovatý ve větším množství. Skočit na navigaci Skočit na vyhledáván í. Pestřec jamkatý ( Scleroderma areolatum ) má plodnice s nejvýše slabě vyvinutým třeněm.

Glosbe-Wörterbuch Tschechisch-Deutsch, Online-Wörterbuch, kostenlos. Millionen Wörter und Sätze in allen Sprachen. Poznámka: Dříve se pestřec obecný používal jako náhražka lanýže.


Požití většího množství by mohlo mít za následek mdloby, nevolnost a zvracení. Dobře použitelný v malém jako koření. Okrovka je okrově žlutá, žlutohnědá až hnědá, často na povrchu rozpukaná. Teřich je uvnitř zprvu bílý, pak narůžovělý, modravý až černý.


Ve zralosti okrovka nepravidelně puká. Výtrusný prach je zelenohnědý, chuť je mírná, vůně aromatická, kořeněná. Výtrusy jsou černohnědé, kulovité, síťovitě ostnité.


Plodnice 3-10cm v průměru, někdy i vetší, nepravidelně kulovité až elipsoidní, k substrátu přirostlá svazečkem myceliových provázku. Mikroskopicky jej lze odlišit díky větším výtrusům s výraznější izolovaně ostnitou ornamentikou. Vratič obecný , též nazývaný jako kopretina balzámová (tanacetum vulgare) patří do čeledi hvězdnicovité.


Kvete v červenci až září.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky