čtvrtek 17. března 2016

Arnika bylina

Je proto chráněná zákonem a ve volné přírodě (nejvíce v Krkonoších a na Šumavě) se můžete kochat jejími květny od června do srpna. Má ráda světlé louky a horské pastviny. Protože v ČR patří k ohroženým druhům, ve farmacii se používá arnika nejčastěji z rakouských a švýcarských Alp. Málokdo ví, v jakých různých podobách se s touto bylinou může setkat a jak široké je její využití. Ve vaší lékárničce by určitě neměla chybět.


Veľmi dobrá je aj pri vredových chorobách, opuchoch, trombózach alebo akné.

Arnika je vytrvalá bylina. Homöopathisch angewendet schätzen selbst Schulmediziner die Wirkkraft dieser Heilpflanze gegen. Jeho překročení může způsobit při vnějším použití podráždění nebo dokonce spálení pokožky, při vnitřním používání závratě, bezvědomí nebo alergické reakce. Uprednostňuje kyslé a vlhké horské lúky, rúbaniská a všeobecné zárasty s rašelinníkmi. Kdo má doma malé děti, ale i starší žíly či úrazový nebo srdeční problém, zásadně ocení arniku.


Její květy jsou velké, zbarvené do oranžově žluté. Roste do výšky až cm. Kvete od června do srpna.


Prha arnika je bylina, která má velice příznivé účinky na uvolňování krevních sraženin.

Je proto často používaná na modřiny a různé pohmožděniny, pomůže i třeba na zčernalý nehet, který si přivřete do dveří. Obklad z arniky uleví od bolesti, pomůže rozehnat krevní sraženiny a postižené místo také dezinfikuje. Jedná se zejména o hořčiny, flavonoidy a silice.


Málokterá bylina má v lékárničce tak všestranné využití, jako právě arnica montana, známá také jako prha arnika. Mnohé vypovídají už jen názvy. Je to vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Má plazivý oddenek, ze kterého vyrůstá chudě větvená lodyha, s listy v. Na této stránce jsou výsledky na dotaz arnika v aktuálním křížovkářském slovníku.


Slovník se neustále rozrůstá. Pokud ti zde nějaká definice. Skvělá při léčbě krevních výronů, vyvrtnutí, pohmožděnin a při svalových a kloubních potížích.


Patří mezi nejlepší hojivé prostředky (mírní zánět, má antiseptický a baktericidní účinek) a má široké použití v kardiologii (působí velmi dobře na prokrvení věnčitých cév). Podporuje účinek antibiotik a léků proti rakovině. Prha arnika , jinak zvaná prha chlumní nebo arnika horská je dosti vzácná rostlina, která má ráda kyselou půdu, proto ji můžeme najít ve vyšších.


Tato bylina je v současné době chráněná na území České republiky a vyskytuje se hlavně v oblasti Slavkovského lesa. Umí totiž prokrvit vlasovou pokožku. Na Slovensku se spíše nenachází a je chráněná.


Nejčastěji se využívá ve formě tinktury.

Tato rostlina pochází původně z USA. Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté) Popis: Vytrvalá, až vysoká bylina. Přitom je zajímavé, že na Slovensku neroste arnika vůbec, v Čechách je přísně chráněná a na alpských loukách je to plevel, který s chutí spásají krávy. Plodom sú chocholcovité nažky a bylina typicky vonia.


Bylina je silně působící ! Má rada polotieň s kyslejšou piesočnatejšou nevápenatou pôdou. Môžeme ju pestovať v kvetináči či priamo na stanovišti priamym vý. Ak si zakúpite prípravok s výťažkami arniky horskej dbajte na jej presne určené užívanie.


Její léčivou sílu naši předkové dobře znali a tak jí málem vyhubili… Nasbírat jako lék si ji tedy nemůžeme. Lze zakoupit sušenou bylinu v bylinářství a vyrobit si vlastní obklad nebo lihovou tinkturu. Používáme ji při asthma bronchiale, arterioskleróze, koronární insuficienci, alginy pectoris, poškození myokardu apod. Mírně působí i na zánět žaludku a tenkého střeva.


Droga je obecně silně působící, mírně zvyšuje krevní tlak a vyvolává děložní stahy. Vně bylina působí antisepticky a granulačně na všechny rány.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky