Konzumují se syrové, používají se do jogurtů, na marmelády, kompoty, ale také v kosmetice. Mají největší antioxidační účinky ze všech druhů ovoce. Jahody jsou pro naše zdraví velmi prospěšné. Neutralizují volné radikály a jsou tak skvělými pomocníky v boji s arteriosklerozou.
Zlepšují proudění krve v arteriích. Obsahují velké množství vitamínu C. Pěstování divokých jahod. Reprodukce jahodových knírek.
Cíleným způsobem pěstování a výběrem odrůd však můžeme mít zralé plody k dispozici od května do listopadu. Měsíční jahody jsou plody, které jsou o něco větší, než lesní jahody. Mají sladkou chuť a výrazné aroma. I v těchto skupinách jsou mezi kultivary velké rozdíly, a to zejména v chuti nebo v konzistenci, kdy jahody k průmyslovému pěstování bývají pevnější a nepodléhají tolik plísním a hnilobám, lépe se zpracovávají na kompoty. Naopak ty měkčí odrůdy jsou šťavnatější, často i chuťově výraznější.
Do Velikonoc zbývá deset dní, je tedy nejvyšší čas pustit se do pěstování osení. Ozdobená miska se svěží zelenou travičkou totiž k svátkům jara rozhodně patří. Na stole nebo parapetu vytvoří vkusnou dekoraci.
Poradíme vám, co a jak vysít, aby vám osení vzešlo včas. Dobré je také dbát na pravidelné odstraňování bočních šlahounů, které rostlině berou sílu. Nezapomínejte jahodníky také pravidelně okopávat.