neděle 7. ledna 2018

Druhy bonsajov

Najväčší prínos tohoto hnojiva je, že uchováva v pôde živé mikroorganizmy na rozdiel od anorganických hnojív. Týka sa to všetkých exteriérových bonsajov, ktoré u nás rastú vo voľnej prírode, napríklad javor, dub, buk či borovica. V zimnom období sa niektoré ihličnaté druhy môžu na krátky čas dať aj do interiéru – bonsaj treba najprv umiestniť do miestnosti s teplotou okolo °C a až po čase do bytu, inak môže rastlina utrpieť teplotný šok. Je niekoľko skupín bonsajov vhodných pre pestovanie v bytových podmienkach. Najväčšiu skupinu tvoria bonsaje trvalo pestované v skleníku alebo byte.


V našich podmienkach má táto skupina najväčšie pestovateľské úspechy.

Tvoria ju najmä rastliny z subtropických a tropických klimatických oblastí. Niektoré druhy je nutné zalievať tri krát do týždňa, iné iba jeden krát. Závisí to aj od ročného obdobia, teploty a slnečnosti v miestnosti. Dôležité je zbytočne neprelievať, pretože na rozbahnených koreňoch sa ľahko uchytia hnilobné zárodky a môžu zničiť strom. Styly bonsají jsou určité definice standardů pro tvarování bonsají.


Nejrozšířenější jsou styly japonské, ale i další státy Dálného východu mají vlastní styly. Doslova přeloženo má slovo bonsaj význam strom v misce, kde bon znamená miska a sai strom. Delší a přesnější definice říká, že bonsaj je miniaturní strom pěstovaný v misce, který je bonsajovými technikami tvarován tak, aby navozoval iluzi starého stromu.


Zahrnuje v sobě prvky pěstitelství i umění.

Tu je klasické druhy bonsajov s menami a ich dekódovanie, takže si môžete vybrať a vytvoriť pre seba, svoje vlastné bonsaje. Tekkan (Správna vzpriamený) - prvá forma bonsajovpre začiatočníkov. GINKGO BONSAI AWARD SHOW - výstava najkrajších bonsajov Európy, ktorá inšpirovala mnohých milovníkov a pestovateľov bonsajov. Boli tam unikátne bonsaje, množstvo stretnutí s priateľmi, odborné diskusie a zaujímavá tvorivá dielňa s japonským majstrom Akiom Katom.


Pokúsim sa Vám priblížiť aspoň kúsok tejto neopakovateľnej atmosféry. Aranžmán z bonsajov v keramickej nádobe rôzne druhy priemer kvetináča cca cm. Figovník maloplodý Ženšen v keramickej nádobe priemer kvetináča cca cm.


Dávkovanie a interval hnojenia je vždy uvedený na obale. Substrát na pestovanie fikusu a bonsajov sa odporúča upraviť a to tak, že na jeden diel primiešame diely jemného štrku, alebo antuky či perlitu. Hnojivo sa aplikuje na povrch zeminy zálievkou. Môžeme tiež použiť japonský íl sušený na slniečku. To isté platí aj pre vonkajšie druhy – hraby, lipy, bresty, niektoré druhy javorov, atď.


Bonsajové misky sú neodmysliteľnou súčasťou celej kompozície bonsajov. Vyrábajú sa vo viacerých veľkostiach, tvaroch, farbách a povrchových úpravách materiálu. Musia ladiť so stromom, preto ich vyberáme podľa veľkosti a tvaru stromu. Malý strom v kvetináči je bonsai.


Priekopníci v pestovaní bonsai veria Japonsku a Číne. Bonsaj stropestovanie a starostlivosť doma. Miesto v malej miestnosti ihličnatý alebo listnaté rastliny umožní staršieumenie bonsajov.

Prvý pestovať kríky a stromy v malých miskách z ocele zo starej Číny, ale rastliny zvolenej nie sú dekoratívne, ale jedlé alebo nevyhnutné na výrobu liečiv. Podľa skúsených bonsajistov pestovanie bonsajov nie je náročné. Napriek tomu mnohí ľudia spájajú bonsaje s prehnanou starostlivosťou, ktorú im treba venovať. Bonsajov existuje celý rad a žiadne dva nie sú rovnaké. Sú unikátnym umeleckým dielom.


Bonsaje môžeme rozdeliť podľa výšky do piatich rôznych výškových skupín, pričom najväčšie bonsaje dosahujú necelý meter. Na pestovanie a tvarovanie bonsajov sa používa široká škála príslušenstva, ako napríklad rôzne druhy nožníc, misiek, hnojív, drôtov a pod. Poznáte rozdíl mezi petrželí a pastinákem? Ochutnejte ho, stojí za to!


Vypadá jako petržel, ale petržel to není. Chutná jako mrkev, ale mrkev to není. ABIES - Záhradníctvo - Okrasné a ovocné dreviny, záhradné rastliny.


Ornamental and Fruit Woody Plants, Garden Plants. Predaj rastlín, prezrite si naše rastliny.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky