Jarní postřik slivoní První postřik švestky provádíme proti puchrovitosti hned na začátku sezóny. Doporučit můžeme fungicid Kuprikol 5 který aplikujeme ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny , tedy na začátku rašení. Na postřik proti pilatce mám takovou pomůcku.
Poněvadž pilatka nalétává v době květu, je třeba stříkat co nejdříve, ale tak abychom nezahubili včelky a ostatní opylovače. Ti však do odkvetlého stromu již nejdou, takže jakmile začnou opadávat okvětní lístky může se stříkat, nemusí se čekat až do úplného odkvětu. Pilatka švestková , pilatka žlutá - způsobují červivost mladých plůdků slivoní.
V případě chladného a deštivého počasí tento postřik na švestky jednou opakujte těsně před květem. Třetí, a poslední, postřik v období jara, se aplikuje po odkvětu. Dalším druhem jsou prostředky proti přezimujícím škůdcům. K pozdějším typům se řadí ochranné postřiky proti škůdcům jako je např. Z přípravků, které zabezpečují účinnou a také bezpečnou ochranu, jmenujme třeba Zolone EC.
Na švestky se používá speciálně Sumithion Super. Jabloně je ideální postříkat třeba Reldanem 40. Fungicidní ochrana při nalévání pupenů, nejpozději na počátku rašení.
Pokud trvá chladné a deštivé počasí opakovat krátce před květem.
Insekticid ve formě suspenzního koncentrátu pro ředění vodou, postřik na stromy k ochraně proti škůdcům jabloní, třešní, višní, slivoní , zeleniny. Ochrana slivoní proti pilatkám K základním agrotechnickým opatřením, která rozhodují o úrodnosti slivoní, patří i jejich ochrana před škodlivými pilatkami. Jsou to trvalí škůdci, hlavně v produkčních výsadbách slivoní.
Na listech slivoní se tato choroba projevuje tvorbou žlutozelených později červených skvrn o velikosti až milimetrů. Při silném napadení dochází k deformaci a usychání listů. Začátkem července připravte feromonový lapač a každý den kontrolujte, jestli se neobjevila letová vlna obaleče švestkového. U slivoní se na listech objevují světlé až žlutozelené skvrny, kroužky, proužky a ornamentální kresby.
Okraje skvrn jsou ostře ohraničené. Postřik švestek po odkvětu. Dny s nižší maximální denní teplotou se do uvedeného počtu nezapočítávají. Prunus) aneb jak prodloužit životnost.
Nejčastější houbová choroba zasahující, jak už název napovídá peckoviny. U meruněk se jedná o hlavní příčinu úhynu tohoto druhu v ČR. Efekt bývá obvykle poměrně rychlý.
Obdobně je možné připravit postřik proti mšicím z kapradí, pelyňku, kostivalu nebo česneku. Je-li v době květu deštivé počasí, je vhodné postřik zopakovat ještě na konci kvetení. Opad mladých plodů, později starších plodů slivoní.
Vnitřek je vyplněn drtí a trusem. Jak na mšice: Je lepší chemický, nebo biologický postřik ?
Na mšice je nutné reagovat urychleně, protože mohou na rostliny přenést různé choroby. Navíc neškodí ani včelám,“ poradil Martiš s tím, že nejvhodnější pro postřik je doba odkvétání. Pilatka se na Valašsku podle něho objevuje každoročně.
Tehdy přišly holomrazy a pilatka vymrzla,“ upřesnil Jiří Martiš. V ohrožených oblastech se vyplatí pěstovat rané třešně (srdcovky - např. Karešovu, Rivan), které napadení vrtulemi většinou uniknou. Zbytek nevylévám, ale zajdu s ním k sousedům, většinou jsou rádi. K nakladení dochází pokud teplota během některého květnových večerů přesáhne stupňů.
Jako postřik vybírejte insekticidy, které neškodí užitečnému hmyzu. Při napadení slivoní mšicemi dochází ke svinování a zkrabacení listů, které časem hnědnou, usychají a postupně zasažené letorosty hynou, často od vrcholových částí větví. U slivoní na listech většiny odrůd švestek se projavuje v období květen až červen v podobě olejově žlutých difúzních skvrn.
V pokročilém stádiu rozvoje choroby plody předčasně dozrávají a opadávají. Na plodech se objevují skvrny. Těsně před dozráním mají početné kresby, které se v době vybarvování plodů propadají do dužniny.
Plody jsou různě deformované a hrbolaté.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.