Výsev hrachu není nijak složitý. Optimální výsev je do pruhů tak, aby se o sebe jednotlivé rostliny opíraly. Jinak lze vysévat i do pásů o celkové šířce cm. Výborný je i výsev do dvojpásů.
Do dalšího výsevu se můžete pustit hned za dvy týdny, poslední se dělá právě teď, začátkem srpna – v období po žních.
Hrách tak lze sklízet po celý rok. Vhodné stanovisko na výsev hrachu Hrachu vyhovuje odburinená a kyprá hlinitá, hlinito-piesočnatá alebo piesočnato-hlinitá pôda. Hrach nemá rád príliš suchú, ale ani príliš premokrenú, ťažkú (neprevzdušnenú) alebo kyslú pôdu.
K velmi rané dřeňové odrůdě hrachu patří hrách dřeňový raný dorůstající výšky asi - cm. Jeho lodyha je silná se světle zelenými listy. Lusk je rovný, dlouhý cca cm.
Každý lusk ukrývá - zrn.
Postupný výsev nebo různé odrůdy? Jak již bylo řečeno, největším nepřítelem hrachu jsou ptáci, zejména sojky, holubi, obaleči hrachoví a třásněnky. Nebezpečné mohou být ale i myši, které mohou sezřat semena hrachu pod zemí.
Vyplatí se tedy kolem zahrady, kde zeleninu pěstujete, instalovat strašiče myší a ptáků. Po prebudení záhradky zo zimného odpočinku sa môžeme pustiť do sejby skorých zelenín – hrachu a reďkovky, ale aj obľúbenej koreňovej zeleniny. Secí stroje Horsch Pronto jsou od letošního roku vybaveny novým modelem secích botek TurboDisc. Byly u nich vylepšeny konstrukční i funkční vlastnosti - hlavní nosný profil se vyrábí. Vzdálenost řádků od sebe alespoň cm.
Záhon na výsev hrachu setého pečlivě uhrabeme a pomocí lopatky nebo motyčky uděláme řádek o hloubce 5–cm. Vysetí hrášku je záležitostí několika málo minut. Semínka jsou dost velká, můžeme je tedy sít rovnou do požadovaných rozestupů. Nevyžaduje proto jednocení.
Jen kypření půdy a pletí. Jako bonus nám obohatí půdu nejen o dusík. Květy hrachu zahradního bílé se žlutým nebo zelenavým nádechem, peluška má květy červenofialové.
Ak je sladký, tak je zrelý a je vhodný na konzumáciu. Semena hrachu jsou důležitým zdrojem bílkovin pro výživu lidí i zvířat. Obsahují většinou – hrubých bílkovin. V krmivářském průmyslu je u nás nedoceněn a značná část výroby hrachu se vyváží. Pro lidskou výživu se spotřebuje méně než produkce.
Na hrachu se přiživují také početní škůdci. Z mnohých jsou to například třásněnky, mšice kyjanky, plodomorky, listopas čárkovitý, zrnokaz, obaleči. U chemické ochrany je třeba před konzumací dodržet ochrannou dobu a vyvarovat se tak zdravotním problémům. U přípravků na bázi řepkového oleje a lecitinu, rovněž účinných proti savému hmyzu, naopak žádné. Zelenina v dubnu: výsev a výsadba V dubnu je již zahrada plná pučících a rašících rostlin.
Na zeleninové záhony vyséváme a sázíme také mnohé druhy zeleniny.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.