pondělí 15. října 2018

Slimáci hubení

Někdy se stane, že slimák přes noc zlikviduje celou rostlinu – to pak mluvíme o holožíru. Největší a nejviditelnější škody způsobují slimáci na jaře, kdy jsou sazeničky rostlin malé a slabé a okousání slimákem je vážně poškodí nebo úplně zničí. Posolený plž sice zahyne, ale sůl se dostane do půdy a mohla by v budoucnu způsobit nepříjemnosti.


Zaplavili vaši zahradu slimáci ? A osvědčené babské rady, jako jsou pivo a sůl, nezabírají? Vyberte si účinný prostředek na efektivní likvidaci slimáků.

Takže by kompost neměli opouštět, když je to pro ně prostřený stůl. Přiznám se ale, že tento postup sám nepoužívám. Nějak k němu nemám důvěru. Likvidují vám plzáci a slimáci úrodu zeleniny na zahradě?


Pusťte se do nich se čpavkovou vodou - humánně, ekologicky, levně a pohodlně. Parazitické hlístice napadají slimáky v půdě a pronikají do jejich těla. Slimáci - aktuální téma.


Suchá hlína slimákům pohyb po vašich záhoncích velmi znesnadní.

Hubení plzáků chemickými látkami je však dvojsečná zbraň – můžete ohrozit zdravotní nezávadnost vlastní zahrady a vyhubení škůdci se k vám stejně opět nastěhují z okolí. Snažte se tedy zalévat v ranních hodinách, aby do večera záhony oschly. A přípravky, které kromě plzáků hubí i jejich přirozené nepřítele, jsou pro budoucnost zahrady stejnou pohromou, jako plzáci samotní.


Preparáty, jejichž účinnou látkou je nervový jed. Odtud slimáci nejčastěji útočí. Pokud se vypraví na vaši zahrádku přes posolený igelit, čeká je jasná smrt. Ráno je najdete na igelitu rozleptané. Výhodou je, že je zabijete.


Nevýhodou bohužel zůstává, že se může nedopatřením (např. větrem nebo slimáky samotnými) sůl dostat i na záhony, kde by mohla poškodit rostliny. Nikdy se jich úplně nezbavíte. Můžete je ale decimovat. Na plzáky lze klást různé pasti (rádi zalézají pod prkénka a na pivo), sbírat je a hubit mechanicky , horkou vodou (lépe mýdlovou), nebo postříkáním čpavkovou vodou. Hubení slimáků zkrátka není procházkou růžovým sadem, v tomto případě spíše vaší zahradou.


Existují i další tipy jak na slimáky , ale úmyslně jsme je do naší příručky nezařadili, protože jsou buď neúčinné, drahé nebo jsou v rozporu s přírodou. Dá to práci, ale výsledek stojí za to. Typickým příznakem je výskyt zaschlého stříbřitého slizu.


Listy okusují od okrajů nebo vytvářejí okénka, přičemž silnější nervy bývají nepoškozené.

Mohou však okusovat i klíčící rostliny. Ošetřovat je třeba již při prvním výskytu škůdců. Přípravek na hubení slimáků na zahradě ND Ferramol neškodí při náhodném požití domácím ani jiným zvířatům. Velmi atraktivní pro slimáky, slimáci vyhledají granule rychleji, hubení slimáků probíhá rychleji. Vysoká mechanická odolnost v suchém stavu.


Menší velikost granulí - průměr jen mm a délka mm. Lepší rozprostření granulí. Pro všechny zahrádkáře bývají slimáci nepříjemným problémem, proto si představíme šetrný přípravek – granule, který hubí všechny druhy slimáků a plžů.


V současné době máme k dispozici šetrný přípravek k hubení všech slimáků i plzáků, které splňuje podmínky pro ekologické pěstovaní a přitom mu neschází to nejdůležitější – účinnost. Nejenže to nejsou nijak pěkná zvířata, ale navíc působí zahrádkářům všude jen škody. Nejen slimáci škodí požerky na listech a stoncích.


Mezi další okusovače rostlinek patří také brouci. Velké škody na okrasných i užitkových rostlinách nám každoročně způsobují lalokonosci a jejich larvy. Proto si na lalokonosce posvítíme a ukážeme si, jak účinně chránit rostliny proti larvám i proti dospělým jedincům.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky