Má dlouhý, dřevnatý, vřetenovitý kořen s válcovými výběžky. Lodyhu má vzpřímenou, s lichozpeřenými listy, které jsou složeny z kopinatých, na rubu chlupatých lístků. Drogou je dlouhý kořen , který by se měl sbírat na podzim a sušit při teplotě kolem třiceti stupňů.
Několik lékořicových sloučenin se testovalo na krysích a myších experimentálně navozených nádorech a různých klinických tumorech. Některé z těchto sloučenin částečně zpomalovaly růst nádorů, dokonce i když nebyly podávány v maximálních dávkách a byly podávány ústně. Lékořicový pendrek: doma si můžete snadno vyrobit i známou cukrovinku.
Stačí oloupat, nakrájet a rozmixovat usušený kořen. Následně jej dáte vařit v menším množství vody a budete pokračovat do doby, kdy bude hmota v hrnci hustá a hnědočerná. Pak už jen stačí nalít směs do formy, nechat ztuhnout, zředit horkou vodu a nalít do formiček.
Získáme výtažek, který se vaří v měděném kotli až nabude hnědočerné barvy a zhoustne. Do obchodů se dostával lékořicový extrakt jako dlouhé, tmavé válečky, onen zmíněný pendrek. Název je patrně zkomolenina z německého Bärendreck (“medvědí lejno”).
Za řadou léčivých účinků účinků lékořice stojí právě tato látka ( , , ). Likviritin (Liquiritin) : Tento antioxidant dává kořenu lékořice žlutou barvu ( ). Drogou je černý kořen , který obsahuje především glycyrizin, fytoestrogeny a flavonoidy.
Léčivé účinky lékořice: Dobré léčivé vlastnosti lékořice se uplatňují především u dýchacích orgánů, protože výborně odhleňuje a tím usnadňuje vykašlávání. Má silnou, sladkou chuť a zahřívací účinek. V kuchyni se musí opatrně dávkovat, jeho chuť ladí se szechuanským.
Jak připravit lékořicový olej? Květy jsou uspořádány do bledě fialových rovných. Při bolestech zubů Siouxové žvýkali lékořicový kořen. Glycyrrhiza uralensis Fisch. Kořen také používali při léčbě koní.
Připravte si lékořicový čaj Lékořice přináší úlevu při menstruačních a klimakterických potížích. Necelou lžičku drceného kořene lékořice přelijte dl vroucí vody a nechte minut vylouhovat. První písemná zmínka se objevila díky řeckému filosofovi a přírodovědci Theofrastovi. Mezi jiným píše, že sladké dřevo pomáhá proti trýznivé žízni.
U nás byly kořeny lékořice využívány a pěstovány od počátku středověku. Lékořice je vytrvalá bylinka, dorůstající do výšky metru a kvetoucí modrofialovými kvítky. Její léčivé schopnosti jsou všestranné. Musíte-li užívat lékořici déle než měsíc, je nutné sledovat krevní tlak.
Pravé lékořicové sladkosti mohou rovněž zvyšovat krevní tlak, pokud byste je jedli ve velkém množství. DGL vzestup krevního tlaku nepůsobí a nemá žádné vedlejší účinky.
Lékořicové kapky se mohou podávat i malým dětem při prvních náznacích kašle. Z kořenů se náročným procesem získává hustá černá hmota - výchozí produkt pro lékořicové výrobky. Užitečný je hlavně těm, kteří trpí nízkým tlakem nebo čímkoliv jiným, co může být způsobené nedostatkem kortizolu (viz články o adrenální únavě).
Zrovna tak může být velmi nápomocný, pokud trpíte na záněty. Spolu s ženšenem patří k pilířům tradiční čínské fytoterapie. Bylo zjištěno, že lékořicový kořen inhibuje karcinogenezi endometria u myší. Nasládlý, v závěru peprný, nápoj můžete dochutit lžičkou medu.
Na co se lékořice používá Pendrek či čaj z lékořice se používá při chrapotu, zahlenění, kašli, jako močopudný prostředek i při chorobách močového měchýře. Působí protizánětlivě, pomáhá při odkašlávání a chrapotu, zvyšuje sekreci žaludečních a žlučových šťáv a zároveň pomáhá proti tvorbě žaludečních a dvanácterníkových vředů, v malých dávkách působí močopudně, ve vyšších dávkách zvyšuje krevní tlak. Zvyšuje imunitní odpověď organismu a posiluje slinivku. Pokud máte rádi čaje, zde je návod na čaj lékořicový. K přípravě jedné denní dávky potřebujeme jednu lžičku usušených lístků, které zalijeme 1ml vroucí vody.
Složení: jahodníkový a ostružinový list, plod fenyklu, jestřabinová nať, borůvkový list, plod fazole, pampeliškový list, lopuchový a lékořicový kořen. Překlady z češtiny do angličtiny, francouzštiny, němčiny, španělštiny, italštiny, ruštiny.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.