Záleží vždy na druhu vrby a způsobu jejího pěstování. Zatímco vrby , které nedělají kočičky je vhodné řezat v předjaří, ty ostatní řežeme až po odkvětu. Květy této vrby nejsou tak ozdobné jako kočičky známé na jiných druzích, proto tolik nevadí, že se o ně řezem připravíme. Druhé zastřížení je možné provádět kdykoli během roku (to už stačí menší zásah). Po zastřižení se objeví nové růžové výhony.
Naše podnebí by vrbám japonským mělo vyhovovat.
Více o pěstování, růstu, stříhání a množení na mém videu. KOMENTÁŘ K VIDEU : VRBA JAPONSKÁ Před pár lety jsem hledala nějakou rostlinu, která by se na zahradě vyjímala. Stejně jako většina vrb, i ta japonská roste velmi rychle, a bez pravidelného řezu se rozhodně neobejde. Hakuro-nishiki”, u níž pomáhá udržovat půvabný sférický tvar koruny. Vrbu japonskou poprvé řežeme před vyrašením listů.
Vrbám obecně se nejlépe daří na slunci nebo v polostínu s chladnou vlhkou půdou. Keřovité formy vrby japonské využíváme do skupin nebo k překrytí nepěkných zákoutí. Roste rychle a spontánně.
Keřík bude růst kulovitě.
Atraktivnější je ale její stromková forma. Aby vrba tvořila korunku, potřebuje pravidelný řez (střih). Vím, že vrby obecně patří k vodě, ale nejsem si jista, jestli příliš mokra japonské vrbě neuškodí.
Proto jsem sázení zatím odložila a prosím o radu. Vrby se díky němu pěkně zahustí a variety pěstované pro zimní výhony sytěji vybarví. Komu zásah přijde moc drastický, odstraní polovinu větví až v dalším roce. Vrby s barevnými výhony a pestrými listy zapěstované na kmínku vyžadují každoroční zpětný řez až k hlavě. Vrby je obecně nejlepší řezat v předjaří,popř.
U japonské vrby naopak řez podporuje růst nových výhonů,které jsou právě tím co tyto vrby zdobí. Nepíšu to jako nějaký arboristický odborník,ale z vlastní zkušenosti,několik těchto vrbiček také mám. Stříhání a řez okrasných dřevin a keřů dřevě. Mezi ně patří převislé vrby (Salix caprea pendula), zlatice (Forsythia x intermedia), kdoulovec (Chaenomeles japonica), Keria japonská (Kerria japonica), na jaře kvetoucí tavolníky (Spiraea). Mladá vrba rychle obrazí novými výhony.
První stříhání by mělo být razantní, je doporučováno ponechat čtyři nebo pět oček. Aby si však japonské vrby udržely svůj jedinečný tvar, vyžadují každoroční údržbu. Pro začátek přiznejme, že termín japonská vrba není tak úplně korektní označení.
Takže žádné strachy, velmi by mne překvapilo. Ořešáku nesvědčí suché půdy, proto jej vysaďte do vlhké a prodyšné zeminy, na slunné místo. Blíží se Velikonoce, možná se chystáte z vrby uplést pomlázku.
Nejvhodnější je právě vrba košíkářská. Dnešní výlet nezačneme s vodníkem pana Lady, ale v japonské zahradě. Po radikálním zpětném řezu keřů, jakými jsou vitální svídy, vrby , lísky, ostružiníky, by nad zemí neměly zůstat výhony delší jak cm.
Při mírnějším sestřihu by se rostliny přehustily.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.