Pokud jahodník napadne houbové onemocnění zvané plíseň šedá , může zničit veškerou úrodu. Jak jahody před tímto tomuto nejnebezpečnějším. Plíseň šedá je nejškodlivějším onemocněním jahodníku. Napadá plody ve všech fázích vývoje, řapíky listů, stopky květů a květy.
Napadené nezralé plody hnědnou, zralé plody tmavnou, měknou a hnijí. Pokud bude deštivé počasí, zničí vám úrodu jahod šedá plíseň.
Jahody trápí zejména houbové choroby jahodníku. Mezi nejčastější patří plíseň šedá, antraknóza jahodníku, různé druhy skvrnitosti a ani této rostlině se nevyhýbá padlí. Pořádnou paseku dokáží způsobit také živočichové. Nebezpečný může být například slimák a květopas jahodníkový. V druhé části si představíme i další škůdce.
Popis: Napadá nezralé, ale především zrající a zralé plody. Nezralé plody hnědnou, zrající a zralé měknou a hnijí. Při vlhkém počasí porůstají.
Poznáme ji podle charakteristického šedého povlaku.
Signum je účinný fungicidní postřik se systémovým účinkem určený proti moniliové spále meruněk. Charakteristika choroby. Botryotinia fuckeliana) (teleomorfa)) Příznaky: šedá hniloba napadá čepele a řapíky listů, stopky květů, květy, nezralé plody a především zrající a zralé plody.
Na zrajících bobulích vznikají hnilobné skvrny, pokožka praská a odlupuje se. Za vlhkého počasí se na napadených místech vytváří šedivý povlak plísně. V těch letech, kdy je léto obzvlášť teplé a vlhké,Za příznivých podmínek pro něj (v husté výsadby se špatnou ventilací v oblastech, kde jsou jahody pěstované na mnoho let), šedá plíseň může zničit polovinu bobule sklizeň. Onemocnění postihuje listy, pupeny, bobule, květiny, vaječníky a stonek: vypadají měkké hnědé skvrny, které se rychle zvětšovat.
Plíseň také omezuje pěstování jahod na fólii, ta omezí ovlhčení plodů a následný rozvoj plísně. Vhodné přípravky jsou např. Teldor 5SC (ochranná lhůta dny) a Rovral Aqua FLo (ochranná lhůta dní). Zkus podložit jahody slámou, pokud máš.
Nebo nastříhanými stonky odkvetlých květin, třeba denivek. Chce to vzduch a zvednout z vlhké země. Choroba může napadnout hrozny těsně po odkvětu a ty posléze usychají. Stopky a třapiny infikuje v období zaměkávání a dochází k opadávání.
Jakmile se vyskytne plíseň šedá u jahodníku, je to obvykle začátek konce celé naší úrody. Napadené výhony mají odspodu plísňový povlak, plody zakrývá šedivá plíseň, chutnají zatuchle. Jahody odrůda Mara de Bois, na dvou menších stanovištích, zasazené letos na jaře jako frigo sadba.
Narostly pěkně, plodily doposu v první vlně jsem je plodit nenechal.
Po nedávných vytrvalých deštích mi je silně napadla pravděpodobně plíseň šedá. Z plesnivých plodů se při otrhávání práší, zřejmě spory plísně. Když se do prostu sáhne, vylétne hejno. Na plodech se tvoří hnědé skvrny, které se postupně zvětšují. Za krátký čas je celý plod potažem šedým povlakem.
Ošetření: Dodržování optimální hustoty porostu, podkládání plodů na začátku kvetení, ošetření jahod přípravky Teldor nebo Mythos. Jahody zahradní mohou být jednouplodící (pouze jedna sklizeň do roka, v případě dlouhého léta i dvě), stáleplodící (více sklizní do roka) a měsíční (jahody jednou do měsíce). Jednotlivé odrůdy jahod se odlišují různými charakteristickými znaky, například chutí jaho jejich vůní, velikostí, barvou, leskem, pevností, šťavnatostí atd. Pro infekci je nezbytné ovlhčení rostliny, nebo vysoká vlhkost vzduchu (přes ).
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.