Další častá místa výskytu jsou listnaté lesy hlavně v Českém krasu. Dnes je ve velké míře likvidován, protože je velmi často hostitelem rzi travní. Glosbe-Wörterbuch Tschechisch-Deutsch, Online-Wörterbuch, kostenlos.
Millionen Wörter und Sätze in allen Sprachen. Popis: Dřišťál je aromatický červený keř a jeho využití může být jako okrasná rostlina, nebo jako léčivá bylina.
U nás se jich pěstuje několik desítek. Keř pro milovníky kyselých bonbonů s bleskurychlým reflexem a falešnými trny dorůstající výšky -m. Pylové tyčinky reagují na podráždění v. Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně.
V minulosti byl v mnoha evropských státech téměř zlikvidován, protože je mezihostitelem rzi travní, která napadá obilí. Trny, hrozny žlutých medonosných květů a červené bobule, dřišťálky, jsou pro tento keř typické. Je to až tři metry vysoký, opadavý keř.
Dřišťál se dá, podobně jako rozinky, jíst v sušené podobě, ale také si plody můžete přidat do cereálií, jogurtu, rýže, koláčů, nebo ovocných koktejlů. Tito pacienti si stěžují na pálení při močení a bolesti v oblasti ledvin jsou charakterizované jako jasně ohraničené, bodavé a pálivé. Dřišťál je trnitý keř dorůstající výšky cca metrů, má karmínově červené bobulovité plody ( dřišťálky ) o velikosti cca 10mm. Má trny a zlatožluté květy, intenzivně aromatické. Dřišťál používali jako léčivou rostlinu již staří Řekové.
Dřišťál je součástí velkého rodu rostlin s rozličnými charakteristikami včetně dimorfních, dlouhých výhonků. Dřišťál měl tehdy široké použití při onemocněních jater a žlučníku. V Rusko byl přírodními léčiteli doporučován také na kožní záněty, vysoký krevní tlak a nepravidelné děložní krvácení. Těžiště areálu leží ve střední a středozápadní Evropě. Ve Skandinávii se pravděpodobně vyskytuje pouze sekundárně, stejně tak jako v Severní Americe.
Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy a. Pepův e-mailový zpravodaj Přihlaste se k odběru zpravodaje a získejte výhodné nabídky, návody a soutěžte o ceny. Velmi odolný keřík na jaře je to samý žlutý kvítek a na podzim se pěkně zabarvuje do zlato-žluté barvy s červenými plody. Dřišťál neboli dráč je v lidovém léčitelství pro své účinky používán jako léčivá rostlina.
Botanický popis rostliny.
Větve šedožluté, hranaté až rýhované, trny (přeměněné listy) až 2. Upřednostňuje půdy sypké, písčité až hlinitopísčité, zejména na substrátech obsahujících vápník. Dřišťál má karmínově červené bobulovité plody, které mají vysoký obsah vitaminu C, K a alkaloidy (berberin, oxyacantin a berbamin). Plody lze použít při zánětech močového měchýře společně s brusinkou, podporuje imunitu, zlepšuje peristaltiku střev. Náš dřišťál obecný se dnes konzumuje jen zřídka, kdysi ale býval velmi oblíbený.
Jak dřišťál obecný o život málem přišel. Ten se nachází zejména v jeho kůře. Dokáže působit i proti zánětům. Obsahuje: Alkaloidy, třísloviny, pryskyřice, silice, škrob, pektosa, flavonové sloučeniny, kyseliny jablečná, vinná, citronová, významné množství. Všechny části rostliny (kromě plodů) obsahují jedovaté alkaloidy (zejména berberin).
Berberin má žlučopudný a protikřečový účinek.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.