V případě domácích semínek máme obvykle možnost vyzkoušet jiný postup a skutečně prověřit, jestli byla chyba u semínek, nebo ve zvoleném postupu. U kupovaných semínek je problém větší, protože musíme opět sáhnout do peněženky a koupit semínka nová. Musím bohužel říci, že v naprosté většině případů, kdy semínka nevyklíčila, je na vině uživatel, nikoliv semínko. Klíčení semínek k jídlu není složité.
Recept a návod na klíčení semen jako vojtěška, mungo, či čočka najdete na Energyvita.
Naklíčení semínek je prvním krokem na cestě ke zdravým rostlinkám. Je to proces, během kterého je život v semínku stimulován a dere se na svět v podobě výhonku. Existují tři základní stimuly, které spouští proces klíčení a které musí být přítomny, aby rostlinka prospívala. Jakmile si za tři dny budete pochutnávat na klíčcích v salátu, pomazánce nebo jen tak ke svačině v práci, pocítíte opravdový nával energie!
Výběr semínek pro klíčení. Semínka k naklíčení vybírejte pečlivě. Pro klíčení doporučujeme využít semen v kvalitě BIO.
Nejpoužívanější semínko pro klíčení je zelená fazole-Mungo.
Z hrsti semen za dnů získáte salát pro člennou rodinu. Ačkoli se blíží Vánoce a léto plné rozkvetlých truhlíků za okny je ještě v nedohlednu, právě prosinec se jeví jako ideální měsíc na výsev. Jako dobrý základ k naklíčení je vata, jemná tkanina toaletní papír nebo tampon na odličování. Jen přelití varnou konvicí zničí drtivou většinu bakterií.
V případě, že hodně semínek vůbec nevzejde, měli bychom zvážit nákup semínek nových. Stručné kalendáriuÚnor – sejeme plodiny s dlouhou vegetační dobou – celer, celer řapíkatý, lilek a také ty, které chceme dříve sklízet a jsou odolné vůči chladu – salát hlávkový, rané zelí, kapusta, kedlubny, květák. Na naklíčení semínek se používá speciální klíčidlo.
S klíčením se uvnitř semene nastartují metabolické pochody, zaktivují se enzymy a až několikanásobně v nich vzroste obsah vitamínů, aminokyselin. Zároveň se stává stravitelnějšími a látky v něm obsažené pro lidský organismus využitelnější. Moudrost stará tisíce let.
Pro naklíčení semen pšenice a ječmene je nejlepší mělká miska s odtokovými otvory, kterou naplníme substrátem a postupujeme stejně, jako když na Velikonoce připravujeme misky se zeleným osením. Semena rozmístíme nahusto v jedné vrstvě na povrch substrátu a zasypeme je vrstvičkou zeminy nebo písku tak, aby nebyla vidět. Misku postavíme na teplé, světlé místo.
Automatická nakličovací miska je perfektním řešením pro naklíčení semen, luštěnin a obilovin. Je vybaven automatickým systémem, díky kterému se přístroj. Pokud to s klíčením myslíte vážně, můžete si pořídit speciální nakličovací misky – k mání jsou keramické , skleněné, plastové i silikonové.
Tato několika úrovňová naklíčovací miska Vám umožní snadné a rychle.
Při jakých podmínkách klíčit semena paprik? Postupně tak zde budeme přidávat články s touto tématikou. Platí zásada, že pro naklíčení mají být semena vlhká – nikoliv však mokrá. Nedoporučuji nakličovat na vatě – semena do ní vrostou a pak se těžko bez poškození dají vyjmout.
Může se použít i novinový papír. Ideální podle mne byly tzv. Já v poslední době začal používat kelímky s víčkem, ve kterých se. No, semínek jíme určitě velkou řadu syrových, jako oříšky, mandle, dýni, sezam, slunečnici atd.
Víc vám k tomu nesdělím, lituji.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.