Léčebné použití lopuchu je známo již od středověku, kde se používaly listy, plody i šťáva z čerstvých kořenů a to k léčení ledvinových kamenů, povzbuzení činnosti ledvin či při dětské kolice. Celkem existuje devět druhů lopuchů a mnoho vzájemných kříženců. Silná, brázděná, občas načervenalá, pavučinatě plstnatá lodyha může být až 100cm vysoká. Velké, střídavé, řapíkaté listy.
Dolní listy nasedají na.
My sa dnes zameriame na lopúch väčší. Lopúch plstnatý , lopúch väčší a lopúch menší sú síce tri rastliny, ale majú rovnaké liečivé účinky. Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně. Dvouletá bylina z čeledi astrovitých s přízemní růžicí velkých listů.
Roste u cest, v příkopech, na loukách, rumovištích, v křovinách. Jí se syrový, vařený, pečený nebo smažený. Dává se do polévky místo brambor.
Pražené kořeny nahrazují kávu, sušené se drtí na mouku.
Roste na sušších, až čerstvě vlhkých, živinami bohatých, neutrálních až bazických půdách. Kvete od června do září. Zbiera sa koreň, ktorý sa vykopáva z mladých rastlín, pretože neskôr zdrevnatie a stráca účinnosť. Právě tyto květy jsme používali jako příšernou hračku a říkali jsme jim vlci.
První rok se vytváří růžice obrovských přízemních listů, které jsou na rubu šedavě plstnaté a druhým rokem vytváří lodyhu s květy. Květy mají červeno-fialovou barvu. Lopuch je dvouletá bylina, vysoká až m. Tvoří chocholičnatá květenství. Oba druhy se od sebe liší tím, že lopuch plstnatý má úbory plstnaté, budící dojem hustého pokrytí pavučinovým vláknem.
Arctium tomentosum MILL. Mimo kořen se používají také mladé listy a semena lopuchu, z nichž se vyrábějí kosmetické vlasové přípravky. Stejné účinky mají i lopuch větší a lopuch menší, které při sběru ani užívání téměř nerozlišujeme.
Z hlediska přirozeného výskytu je lopuch plstnatý hojným druhem křovin, lesních lemů, okrajů cest, náspů, rumišť a návsí. Prvoradou liečivou schopnosťou lopúcha je silné čistenie krvi. To ho radí medzi výborné rastlinné lieky na všetky druhy kožných chorôb.
Pošlite to ďalším známym.
Lopúch vylieči zelený zákal do mesiaca, treba dávať lopúch hod. Od ostatních druhů lopuchů lze rozeznat podle ochmýřených květů – vypadají jako pokryté pavučinou. U nás ho můžeme najít podél cest, v křovinách, na úhorech a rumištích.
Výskyt : Rastie popri cestách a plotoch, riekach i potokoch, na rumoviskách, medzi krovím a pod. Kvitne : Od júla do septembra. Zber : Zbierame koreň, prípadne. Dětem často slouží na hraní, když po sobě házejí pichlavé kuličky jeho květů.
Jinak ale nepatří mezi oblíbené rostliny. Kromě kuliček zachytávajících se na oblečení se na tom podepisuje i jeho hořkoslaná chuť. Přitom má léčivé účinky.
V čistících směsích se kombinuje s listem ostružiníku, natí macešky aj.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.