A u nás na trávníku plíseň sněžná - ale fakt ve velkým. Má smysl teď nasadit fungicit? Není přitom vůbec potřeba, aby byl na trávníku sníh. Má buď bílou, nebo narůžovělou barvu.
Její anglický název je pink snow mold (růžová sněžná plíseň).
Příklady plísně sněžné si prohlédněte ve fotogalerii. Nejvíce se projevuje brzo na jaře po sejití sněhu. Typickým příznakem je výskyt bílého až narůžovělého vatovitého povrchu, nadzemní hmota je zahnědlá, uschlá a většinou zcela odumřelá. Takto napadený trávník špatně regeneruje a ve většině případů pak musíme na napadených místech provést nový výsev.
S končící zimou nastává čas, abychom věnovali naši pozornost a péči zatravněným plochám. Tato choroba se projevuje skvrnami různé velikosti, travní drn je na začátku růžový, později zahnědlý, nadzemní hmota odumřelá a napadený trávník velmi obtížně regeneruje. Mezi nejznámější patří plíseň sněžná , která je nejzávaznějším onemocněním pro trávníky.
Napadeny mohou být všechny typy.
Rozpomeňme se na začátek jara a neutěšený vzhled trávníku, když zmizely návaly sněhu. AROS-osiva vám přináší instruktážní video o tom jak jednoduše a účinně zasáhnout proti plísni sněžné při výskytu v trávníku. Nejen že plíseň špatně vypadá, může také škodit rostlinám, které na daném místě rostou. Aplikujte preventivně nebo při zjištění prvních příznaků choroby.
Charakteristika choroby. Příznaky se projevují již na podzim. Na jaře po roztaní sněhové pokrývk. Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis) Původní název: plíseň sněžná Travní rostliny odumírají na ploše kruhovitého, elipsovitého či nepravidelného tvaru. AT – ochranná lhůta je dána odstupem mezi termínem aplik.
Potýkaly se s ní už generace před námi. Naše prababičky na ni měly několik osvědčených fíglů. Prvním z nich je mléčný postřik.
Ten připravíte tak, že smícháte díl mléka se až díly vody. Problémem ovšem je, že by mělo jít o mléko čerstvé, tepelně neupravené. Rostliny tímto roztokem postříkáte.
Nejsem si jistý jestli se může jednat o kornatku travní, nebo je to plíseň sněžná.
Po ukončení práce opusťte ošetřované prostory! Postřik nesmí zasáhnout sousední plodiny. Další práce lze provádět až po důkladném oschnutí ošetřených rostlin.
Hostitelské rostliny Obilniny. Dobrý den, prosím o radu, co s trávníkem, na kterém jsou po letošní zimě hnědá kola jakoby slepené a odumřelé trávy. Pod názvem plíseň sněžná se skrývají dvě onemocnění trávníku, vyskytující se v zimě a na jaře. Může to být plíseň sněžná – Fusarium nivale, můžeme si ji však zmýlit s plísní šedou, kterou způsobují dva patogeny Typhula incarnata a nebo Typhula ishikariensis, známá také pod názvem Paluskova hniloba. Trávu pokryje bílý povlak, žloutne, pak hnědne a rozpadá se.
Výskyt je silnější na zastíněných místech. Velkým strašákem je šedá hniloba rajčat. Ta se šíří doslova expresně a objevuje se fakticky na celé rostlině.
Plíseň šedá – šedá hniloba rajčat.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.