úterý 4. prosince 2018

Pěstování tlustice

Crassula ovata má oválné, masité, dužnaté listy. Při nedostatečném množství světla dochází k blednutí listů, což je jakýmsi prvopočátečním znakem postupného uvadnutí tlustice. Pěstování tlustice není vůbec těžké.


Umístěte ji proto do světlé místnosti, kde se jí bude určitě dařit. Rostlina potřebuje slunce, ale ne přímé.

Nepřehánějte to ani se zálivkou. Ta má být mírná, ne častá, protože by jí mohly začít hnít kořeny. Pochází z jižní Afriky, ale daří se jí také u nás.


Hlavní je zejména dostatek světla a opatrně se musí přistupovat k zálivce. Při troše snahy, pravidelného zájmu a dobrých podmínkách se dočkáte půvabného drobného květenství. O recept na bohatě kvetoucí tlustici se s námi podělila čtenářka časopisu Receptář, Milena Trsková.


Tlustice u nás patří k hojně pěstovaným pokojovkám.

Stačí obyčejný substrát pro pokojové rostliny (popřípadě smíchejte zeminu, rašelinu a písek) a hlavně dostatek světla. Slunce a světlo , tedy možnost provádět fotosyntézu, je základem toho, aby si tlustice dokázala nashromáždit dostatek energie – zásobních látek – pro své zimní kvetení. Není příliš náročná a navíc se velmi snadno množí listovými řízky. Malá rostlinka vypadá jako řízek kalanchoe a ty větší zase jako malý strom. Při dobrých podmínkách dosahuje.


Navíc se ji také přezdívá strom. Tuto sukulentní rostlinu můžete pěstovat dokonce jako bonsaj. Je to pokojová rostlina, sukulent se silnými listy, které slouží jako zásobárna vody pro období nedostatku.


Snadno ji pěstují i začátečníci. Kromě toho se o ní tvrdí, že přináší lidem pozitivní energii a peníze. Když se o něj budete dobře starat, může se dožít až několika desítek let.


Tento dlouhověký sukulent, pro který jsou typické masité listy a pevný podsaditý stonek, je na pěstování velmi nenáročný. Její lístky připomínají mince a má se za to, že dokáže přitahovat do domu svého majitele štěstí a materiální bohatství. Poznáte ji podle tmavě zelených, tuhých, okrouhlých listů.


Jsou silnější, protože v nich uchovávají vodu.

Stonky tlustice časem mohou zdřevnatět, záleží na velikosti rostliny. Z této rostliny se dá udělat bonsaj. Nejčastějším problémem při pěstování tlustic bývá jejich přílišné přemokření a pak uhnívání.


Poněkud záludným nepřítelem tlustic jsou červci ( Coccoidea ). A to nejen proto, že se nejprve objevují na kořenech, ale také proto, že dospělci se velmi špatně hubí chemickými přípravky. S rostlinou souvisí pověra, kdy tak mnoho lidí se domnívá a věří, že jejich pěstování přináší rodinné štěstí. Jiní zase zastávají názor, že tlustice je symbolem bohatství a dostatku peněz, což bude zejména tím, že její lístky připomínají tvarem a velikostí klasické mince. V létě má vlastně svoje období vegetačního klidu, proto ji zaléváme jenom úsporně.


Jako substrát použijeme normální zeminu pro kaktusy. Z jara ji můžeme obohatit trochou hnojiva. Nikdy nezaléváme na růžici nebo na listy, protože snadno hnijí. Jedná se o sukulent, který pochází až z jižní Afriky.


Po celý rok, bez ohledu jaký je měsíc. Vždy platí nenechávat pod květináčem misku s vodou! Nechat pořádně nasát a druhý den přebytečnou vodu z misky vylít. V letním období můžeme přihnojovat. Netřesk - Sempervivum Sukulenty jsou rostliny se zvláštní stavbou těla, která jim umožňuje shromažďovat vodu a tím přežít delší období sucha a nedostatku světla.


Užitečné informace pro zahrádkáře a pěstitele pokojových rostlin.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky